Wohnung zur Miete - wie man sie kauft und fertigstellt
W ostatnich latach standard mieszkań na wynajem naprawdę mocno się podniósł. Nikt, kto szuka dachu nad głową, nie chce mieszkać w ciasnym, ciemnym i byle jak urządzonym lokum ze słabą infrastrukturą, w nieciekawej lokalizacji i z kiepskim dojazdem. Wiele osób wynajmuje mieszkania na dłuższy okres – często nie mogą pozwolić sobie na kupno własnego – dlatego szukają miejsca, w którym poczują się jak u siebie, w którym się zadomowią.
Jak kupić i wykończyć mieszkanie pod wynajem, by bez problemu znaleźć lojalnych i zadowolonych najemców?
Kryteria wyboru mieszkania pod wynajem. Co wziąć pod uwagę podczas poszukiwań idealnego lokum?
To, jakie parametry i cechy będzie miało mieszkanie kupione pod wynajem, zależy od kilku czynników – mających wpływ zarówno na zainteresowanie potencjalnych najemców, jak i na cenę wynajmu (a więc Twoje zyski).
☑️ Zastanów się, jakiego lokatora szukasz, i wybierz mieszkanie pod konkretną grupę docelową
Kupując apartament pod wynajem, musisz wiedzieć, jaka jest Twoja grupa docelowa. Innego mieszkania szuka grono studentów, którzy zazwyczaj chcą wynająć kilkupokojowe, komfortowe lokum w pobliżu uczelni; innego singiel, szukający najczęściej kawalerki w dobrej lokalizacji; a jeszcze innego para, której najbardziej odpowiadają mieszkania dwu-, trzypokojowe, czy rodzina z dziećmi, której potrzebna jest przestrzeń oraz odpowiednia infrastruktura, taka jak szkoły czy przedszkola w pobliżu, oraz dobra komunikacja.
☑️ Sprawdź, co może zaoferować okolica, w której chcesz kupić mieszkanie pod wynajem
Dla każdego liczy się co innego, jednak wszyscy potrzebują łatwego i w miarę krótkiego dojazdu do pracy, szkoły czy innych niezbędnych miejsc, a także dostępności sklepów spożywczych, aptek czy drogerii. Dodatkową zaletą miejsca, w którym znajduje się Twoje mieszkanie, mogą być pobliskie lokale usługowe: salony fryzjerskie i kosmetyczne, siłownie i kluby fitness, instytucje kultury i lokale gastronomiczne. Zielona i bezpieczna okolica również może być Twoim atutem i dawać przewagę nad konkurencją.
☑️ Dobrze przemyśl wielkość i rozkład mieszkania kupowanego pod wynajem
Im większe mieszkanie, tym droższe – to logiczne. Wyższe są też koszty utrzymania, takie jak czynsz i zużycie mediów. Nie bez znaczenia dla potencjalnych najemców jest rozkład pomieszczeń – to, czy pokoje są przejściowe (to może być problematyczne dla grupy obcych sobie ludzi), czy jest balkon, jak duże są poszczególne pomieszczenia oraz czy kuchnia jest osobna, czy w formie aneksu kuchennego połączonego z salonem. To wszystko ma wpływ na zainteresowanie mieszkaniem, dlatego rozkład powinien być przemyślany pod kątem grupy docelowej, tak by ułatwić sobie późniejsze poszukiwanie najemców.
Najbardziej uniwersalne lokum pod wynajem – czyli jakiego mieszkania najemcy szukają najczęściej?
Najbezpieczniejszym wyborem – jeśli chcesz mieć pewność, że lokum będzie cieszyło się sporym zainteresowaniem i że znajdziesz chętnych na wynajem – będzie nie za małe i nie za duże mieszkanie, takie w sam raz. W tym przypadku „w sam raz” to około 30–40 metrów kwadratowych powierzchni, w której skład wchodzą dwa pokoje, w tym jeden z aneksem kuchennym, a drugi służący jako sypialnia. Innym popularnym rodzajem mieszkania, zaraz obok dwupokojowego (lub trzypokojowego – choć to droższa opcja, dlatego nie każdego na nią stać), będzie kawalerka, idealna dla singla oraz dla bezdzietnej pary. Jeśli chcesz kupić większy lokal – taki, który ma cztery lub więcej pokoi – musisz liczyć się z większymi trudnościami, bo koszty leżące po stronie najemców są w tym przypadku naprawdę wysokie. Takie lokum chętniej wynajmie grupa studentów lub pracowników, którzy poszukują pokoi i dzielą koszty na kilka osób, co pozwala im na wynajęcie obiektywnie drogiego mieszkania, na które nie zdecydowałaby się para czy mała rodzina.
Najważniejsze zasady wykończenia mieszkania pod wynajem
Nigdy nie wiesz, jaki gust będzie miał najemca Twojego mieszkania, więc musisz spróbować urządzić je tak, by prawdopodobieństwo, że mu się spodoba, było jak największe. Dlatego najlepiej sprawdzą się neutralne kolory, takie jak biel, beż czy różne odcienie szarości. Czerwień jest efektowna, ale nie każdemu może się podobać, dlatego takie rozwiązanie nie w każdym mieszkaniu się sprawdzi. Oprócz neutralności kolorów bardzo ważna jest także uniwersalność i funkcjonalność. Chodzi o to, by każdy w środku poczuł się dobrze, jak w domu, by miał zapewnione wszystko, co niezbędne do życia w komforcie. Takie elementy jak infrastruktura kuchenna i biały montaż w łazience (podłączenie sedesu, wanny czy umywalki) to podstawa, niezbędne minimum do życia. Z kolei wszystkie meble i sprzęty to rzeczy, które może kupić tak właściciel, jak i najemca. Jeśli już zdecydujesz się umeblować pokoje, wybieraj tylko nowe meble i sprzęty w dobrym stanie. Podniszczone, zużyte rzeczy ze strychu czy Twojego domu, przedmioty, których żal Ci wyrzucić, a których już nie używasz, powinny pozostać na tym strychu albo wylądować na śmietniku – w żadnym wypadku nie w mieszkaniu pod wynajem.
Mieszkanie bez mebli, a może w pełni umeblowane?
Gdy wykańczasz mieszkanie, masz trzy możliwości. Możesz oddać do dyspozycji najemcy mieszkanie bez mebli, wyłącznie z wyposażeniem kuchennym i łazienkowym, a kwestię urządzenia pokojów pozostawić lokatorom – tak by mogli zrobić to po swojemu. Możesz również zadbać o podstawowe umeblowanie, a więc wstawić dużą szafę, łóżko czy stół – a zadbanie o pozostałe elementy wyposażenia pozostawić najemcom, którzy sami przecież lepiej wiedzą, czego potrzebują, i często mają już część swoich mebli i urządzeń. Trzecia opcja to wykończenie mieszkania na tip top, a więc nie tylko wstawienie wszystkich mebli, lecz także sprzętów i urządzeń takich jak pralka, lodówka, zmywarka czy telewizor, a nawet żelazko i odkurzacz.
To, które rozwiązanie będzie najlepsze, zależy zarówno od grupy docelowej, do której kierujesz ogłoszenie, jak i od Twoich możliwości finansowych i czasowych oraz Twoich zdolności aranżacyjnych.