Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera

Mieszkanie możemy odebrać samodzielnie lub z inspektorem nadzoru. Jeżeli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy budowlanej, lepiej zdecydujmy się na odbiór mieszkania z inspektorem nadzoru budowlanego. Znajdziemy go np. poprzez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, który ma oddziały we wszystkich większych miastach.

O dacie i godzinie odbioru powinniśmy być poinformowani pisemnie z odpowiednim wyprzedzeniem. Podczas odbioru oceniamy zgodność wykonania mieszkania z warunkami zawartymi w umowie przedwstępnej sprzedaży oraz sprawdzamy pod względem technicznym poprawność i jakość wykonania. Ewentualne zastrzeżenia co do jakości prac, zgłoszone przez nas wpisywane są do protokołu odbioru mieszkania, który ma charakter zdawczy.

Jeżeli zdecydujemy się na odbiór mieszkania samodzielnie przygotujmy:

  • składaną kilkumetrową miarkę lub dalmierz
  • poziomicę (minimum metrową)
  • kątownik – sprawdzisz, czy wszystkie kąty w mieszkaniu są proste
  • projekt mieszkania oraz umowę
  • próbnik (śrubokręt z lampką) wykorzystywany jako sygnalizator obecności napięcia w sieci elektrycznej.

Na początek zmierzmy mieszkanie. W tym celu potrzeba będzie nam umowa wraz ze wszystkimi załącznikami, w tym graficznymi. Pamiętajmy jednak o tym, że obowiązujące normy budowlane dopuszczają możliwość odchylenia w obliczeniach. Ponadto, balkonów i loggi nie wlicza się w powierzchnię mieszkania.

W następnej kolejności sprawdźmy, czy w mieszkaniu jest prąd. Będziemy potrzebowali do tego kilku zestawów z oprawką i żarówką. Po podłączeniu oprawek do drutów wystających z sufitu i ścian wkręćmy żarówki i zapalmy naraz wszystkie światła. Jeżeli będą migać albo nie zaświecą się to oznacza to, że trzeba poprawić instalację. Upewnijmy się również, czy we wszystkich gniazdkach płynie prąd.
Zrobimy to za pomocą próbnika ( specjalnego śrubokręta z lampką, która pali się, jeśli w gniazdku jest prąd, można go dostać w każdym hipermarkecie budowlanym).

Sprawność wentylacji sprawdzimy z kolei przykładając zapaloną zapalniczkę do kratek wentylacyjnych upewniając się w ten sposób, czy jest tzw. ciąg.

Upewnijmy się, czy doprowadzono wszystkie dopływy i odpływy wody, które są zaznaczone na planie mieszkania. Zwróćmy uwagę na to, czy został podprowadzony dopływ i odpływ wody do pralki (zmywarki).

Zwróćmy uwagę na to, czy dostaliśmy miejsce garażowe, które jest zaznaczone w załączniku do umowy, i czy ma ono takie wymiary jakie zapisane są w umowie.

Zmierzmy piwnicę lub komórkę lokatorską przynależną do naszego mieszkania, sprawdzając, czy taka powierzchnia została nam obiecana w umowie.

Pamiętajmy, że w przypadku jakichkolwiek uchybień czy wad należy od razu zaznaczyć je w protokole odbioru mieszkania od dewelopera.

Oferta dla ciebie

Dowiedz się więcej na temat oferty Green House Development.
Bądź na bieżąco z promocjami!

* - Pflichtfeld
site regulations
Regulamin serwisu
* - pola wymagane