Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Domowa ekologia

Domowa ekologia

By mieszkać ekologicznie i oszczędnie nie potrzeba wysokich nakładów finansowych, dodatkowego wolnego czasu czy specjalistycznego sprzętu. Wystarczy wprowadzić w życie kilka nowych zasad by prowadzić dom, który będzie przyjazny środowisku naturalnemu i jednocześnie tani w utrzymaniu.

Pierwszą z nich powinna być kontrola zużywanej wody. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jedna osoba produkuje ok.150 litrów ścieków dziennie. Prostych sposobów, aby to zmienić, jest kilka:

  • Zakręcając wodę w czasie mycia zębów – w ciągu dwóch minut do kanalizacji może trafić ok. 7 litrów wody.
  • Weź prysznic zamiast kąpieli w wannie! Pomoże to w ciągu roku zmniejszyć zużycie wody nawet aż o 150 m3.
  • Napraw cieknące krany i zawory!


Aby kolejny rachunek za prąd nie był dla przykrą niespodzianką warto trzymać się kilku zasad:

  • Wyrzuć „zwykłe” żarówki i wymień je na energooszczędne. Wbrew pozorom nie są one drogie, a ich zastosowanie znacznie obniży koszty - nawet o 50%.
  • Zrezygnuj z używania funkcji "stand by". Gdyby tylko połowa urządzeń elektronicznych była w Polsce wyłączana ze stanu czuwania, rocznie emitowalibyśmy o 1 mln ton CO2 mniej.
  • Włączaj pralkę tylko wtedy, gdy jest całkowicie wypełniona, a zmniejszysz emisję CO2 o 45 kg rocznie. Jeśli chcesz uprać małą ilość rzeczy lub są lekko zabrudzone wybieraj funkcje pralki: "pół wsadu" i "krótki program".
  • Wybierz sprzęty AGD: np. lodówkę posiadającą zdolność samoodszraniania, zmywarkę z funkcją „aqua sensor” i wymiennikami ciepła oraz piekarnik z termoobiegiem, który dzięki termu nagrzewa się szybko i równomiernie, a także ceramiczne i indukcyjne płyty grzejnikowe.

Kolejny krok na drodze do ekologii to recykling śmieci. Oprócz segregacji plastiku, szkła, papieru i wyrzucania ich do odpowiednich pojemników, pamiętaj, że niektórych odpadów, takich jak przeterminowane lub niepotrzebne leki i zużyte baterie, nie można wyrzucać do przydomowych śmietników. Baterie możesz wrzucić do specjalnych pojemników znajdujących np. w supermarketach, natomiast leki zbierane są w aptekach. Są one utylizowane przez wyspecjalizowane firmy.

Zatroszcz się również by stary sprzęt AGD i RTV nie zanieczyszczał środowiska. Zabrania tego pod karą grzywny ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Gdy kupisz nowy sprzęt, sklep jest zobowiązany przyjąć od Ciebie stary. Co prawda sprzedawca nie musi zapewnić transportu, ale jeśli zamówisz dostawę do domu, to warto negocjować, aby ten sam samochód zabrał zużyte urządzenie (może skończy się na drobnej dopłacie). Kupując w sklepie internetowym, zapytaj od razu, czy ułatwią Ci pozbycie się starego sprzętu.

Wprowadź do swojego domu ekologię - nie jest to trudne i choć brzmi poważnie - wcale nie musi Cię to wiele kosztować.

Oferta dla ciebie

Dowiedz się więcej na temat oferty Green House Development.
Bądź na bieżąco z promocjami!

* - required
site regulations
Regulamin serwisu
* - pola wymagane